Filme

#personaje de film #iresponsabilitate financiara #Carrie Bradshaw #Joey Tribbiani #Julie Cooper

3 personaje din filme iresponsabile financiar

Criza si problemele finaciare nu ne afecteaza doar in viata reala, ele sunt transpuse si in lumea cinematografica. Astfel, din lumea filmelor nu lipsesc personajele iresponsabile financiar, care fac cheltuilei exagerate, in ciuda situatiei economice dificile. Iata cateva personaje de film iresponsabile financiar:


1. Carrie Bradshaw - "Sex And The City"

Carrie Bradshaw din serialul "Sex And The City" ("Totul despre sex") face parte cu siguranta din categoria personajelor de film cu adevarat iresponsabile financiar. Pentru ea, tot ceea ce conteaza este moda: ar da chiar si mii de dolari pentru a avea perechea de pantofi mult visata sau rochia pe care o vaneaza de foarte mult timp.

Una dintre replicile favorite ale lui Carrie este "Imi plac banii mei acolo unde pot sa-i vad... agatati in dulapul meu".


2. Joey Tribbiani - "Friends"

Nu doar femeile sunt mari cheltuitoare, ci si barbatii, iar acest "detaliu" nu le-a scapat producatorilor de film. Joey Tribbiani din serialul "Friends" ("Prietenii tai") este si el la fel de mare amator de cumparaturi si aruncat cu bani in stanga si in dreapta. Iresponsabilitatea sa financiara este redata perfect de dialogul sau cu personajul Ross.

"Ross: Ai dat 1.200 de dolari pe o pasare de plastic?
Joey: Uh, m-am lasat dominat de impuls, a fost o reactie fara ratiune".


3. Julie Cooper - "The O.C."

Julie Cooper din serialul "The O.C.", tradus in Romania ca "Rebel in California", este personajul care prezinta cea mai mare iresponsabilitatea financiara. Intr-unul dintre episoade, ea are o replica plina sa savoare, care emana umor, dar care atrage totdata atentia asupra modului iresponsabil de a gandi al acestui personaj.

Desi este amenintata ca trebuie sa plateasca o jumatate de milion de dolari, Julie pare sa acorde prioritate unui lucru banal. Iata o replica celebra personajului Julie Cooper.



Julie: Ei bine, am facut un film pentru adulti, in anii '80, cu un ex-iubit, care acum ma ameninta ca o sa-l posteze pe internet daca nu-i plateasc o jumatate de milion de dolari, insa eu vreau sa-mi renovez bucataria.

Sursa foto: roxana-signs.blogspot.com

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din cinema

Top

Cauta-ti perechea