Boli

Fotbalul, risc de atac de cord pentru suporterii infocati

Desi suporterii considera ca meciurile de fotbalul sunt o pasiune care ii relaxeaza, specialistii vin si ii contrazic. Recent, o echipa de cercetatori din Marea Britanie a descoperit faptul ca vizionarea unui meci de fotbal ar putea fi fatala pentru microbistii mai... inimosi. Specialistii au cercetat reactiile fanilor in momentul in care acestea urmaresc, de exemplu, evolutia echipei nationale si au constatat ca microbistii devin mai nervosi si mai stresati in timpul partidelor de joc. Toti suporterii reactioneaza zgomotos la fiecare ratare sau la fiecare minge salvata de catre portar. Ca sa determine nivelul stresului, cercetatorii britanici au masurat ritmul batailor inimii din cinci in cinci secunde. Intr-adevar riscul unui atac de cord a fost posibil, in acest sens inregistrandu-se 95-100 de batai ale inimii pe minut, in conditiile in care ritmul normal se situeaza la 70 de batai pe minut. Si microbistele infocate risca sa sufere un atac de cord In aceasta privinta, si oameni de stiinta din cadrul Universitatii Ludwig-Maximilians din Munchen au cercetat efectele meciurilor asupra suporterilor si au ajuns la aceeasi concluzie: posibilitatea unui atac de cord a fost de trei ori mai mare in zilele in care echipa nationala a avut meci. Interesant si in acelasi timp ingrijorator este faptul ca pericolul le pandeste si pe femei. Expunerea acestora la eventuale afectiuni ale inimii a crescut cu 82% peste nivelul normal in cazul celor care au urmarit un meci al echipei nationale germane. Cum reactionati cand vizionati un meci de fotbal in care joaca echipa nationala? Ati avut pana acum vreo problema de sanatate, din cauza agitatiei de care dati dovada?