In cadrul celei de-a IVa editii a Festivalului de Film International B-EST, peliculele aflate in competitie sunt:
Competitie Lungmetraj
Breath (Soom)
Coreea de Sud, 2007, 84 min
Regia: Ki-duk Kim
Nominalizat la Palme d’Or, Festivalul de Film de la Cannes 2007
Buddha Collapsed out of Shame (Buda as sharm foru rikht)
Iran, 2007, 81 min
Regia: Hana Makhmalbaf
Ursul de Sticla, Festivalul de Film de la Berlin, 2008
Premiul Special pentru Pace, Festivalul de Film de la Berlin, 2008
Premiul TVE Otra Mirada, Festivalul de Film de la San Sebastian, 2007
I Am from Titov Veles (Jas sum od Titov Veles)
Macedonia - Slovenia - Belgia - Franta, 2007, 102 min
Regia: Teona Strugar Mitevska
Premiul Special al Juriului, Sarajevo Film Festival, 2007
Silver Camera 300, Brothers Manaki International Film Festival, 2007
Jellyfish (Meduzot)
Franta - Israel, 2007, 78 min
Regia: Shira Geffen, Etgar Keret
Camera d’Or, Festivalul de Film de la Cannes, 2007
Premiul pentru scenariu SACD, Festivalul de Film de la Cannes, 2007
Once
Irlanda, 2006, 85 min
Regia: John Carney
Oscar pentru Cel Mai Bun Cantec („Falling Slowly”), 2008
Premiul Publicului World Cinema, Sundance Film Festival, 2007
Premiul Publicului, Dublin International Film Festival, 2007
Cel Mai Promitator Debut, Evening Standard British Film Award, 2008
Cel Mai Bun Film Strain, Independent Spirit Awards, 2008
The Rest is Silence (Restul e tacere)
Romania, 2007, 140 min
Regia: Nae Caranfil
Selectia Oficiala, Festivalul de Film de la Locarno, 2007
Trofeul Martin & Rossi pentru Cel Mai Bun Scenariu al Anului, Festivalul International de Film de la Paris, 1995
Trofeul Hartley & Merrill (second prize) - Los Angeles, 1999
Thailanda, 2007, 92 min
Regia: Aditya Assarat
Tiger Award, Festivalul de Film de la Rotterdam, 2008
Germania, 2007, 89 min
Regia: Christian Petzold
Femina Film – Bettina Bohler , Festivalul International de Film de la Berlin, 2007
Ursul de Argint pentru Cea Mai Buna Actrita – Nina Hoss - Festivalul de Film de la Berlin, 2007
Nominalizare Ursul de Argint – Christian Petzold – Festivalul de Film de la Berlin, 2007
COMPETITIE DOCUMENTAR
A Sunday in Pripyat
Franta, 2006, 26 min
Regia: Blandine Huk & Frederic Cousseau
Cel mai bun scurtmetraj, Detroit Docs Film Festival, 2007
Cel mai bun documentar, Independent Film Festival, Dhaka, 2008
Premiul juriului si Premiul publicului, Festiv’Art, Limoges, 2008
Afghanistan Unveiled, Lifting the Veil
Afghanistan, 2006, 50 min
Regia: Hugh Thomson
Humoresca/ Humoresque
Romania, 2007, 16 min
Regia: Diana Deleanu
Mentiune Speciala la Jordan Short Film Festival, 2007
Selectia oficiala a Tehran International Short Film Festival, 2007
Live Action Radio
Polonia, 2008, 27 min
Regia: Tomasz Jurkiewicz
Marele Premiu Golden Dinousaur la Festivalul International de Film ETIUDA&ANIMA, 2007
Nijuman no borei (200 000 phantoms)
Franta, 2007, 11 min
Regia: Jean-Gabriel Periot
Laureat al Rotterdam Film Festival, 2008
Cel mai bun film international Ann Arbor Film Festival, 2008
Marele Premiu, Sectiunea Arta, Media Arts Festival, 2007
Cel mai bun regizor de film experimental, Brief Encounters International Short Film Festival Bristol, 2007
Nisipuri/ The Village Caled Sands
Romania, 2007, 77 min
Regia: Claudiu Mitcu
Nu te supara, dar... / Don’t Get Me Wrong
Romania, 2007, 50 min
Regia: Adina Pintilie
Premiul Golden Dove pentru cel mai bun documentar, Dok Leipzig, 2007
Best of Fest, IDFA International Documentary Festival Amsterdam, 2007
Cea Mai Buna Femeie Regizor, International Film Festival of Contemporary Cinema, Mexico, 2008
Selectia oficiala a Locarno International Film Festival, 2007
Under the Sky of Ahmedabad
Italia, 2007, 35 min
Regia: Francesca Lignola & Stefano Rebechi
Selectie oficiala la Festivalul de Film International Uruguay, 2008
Razboi pe calea undelor (Cold Waves)
Romania, 2007, 108 min
Regia: Alexandru Solomon
Premiul GOPO pentru Cel mai bun film documentar, 2008
Competitia oficiala, London International Documentary Film Festival 2007
Competitia oficiala, Visions du reel International Film Festival
COMPETITIE SCURTMETRAJE
A Day in a Life
Belgia, 2007, 21 min
Regia: Nicolas Daenens
A Fool's Romance (Romanta prostului)
Romania, 2007, 12 min
Regia: Mircea Nestor
Anemone/ Anemone
Belgia, 2006, 15 min
Regia: Nathalie Teirlinck
Barbara Broadcast
Belgia, 2006, 15 min
Regia: Jean-Julien Collette & Olivier Tollet
DMZ
Finlanda, 2007, 4 min
Regia: Jouni Hokkanen
Fading Away/ Zwischen Licht und Schatten
Germana, 2007, 10 min
Regia: Fabian Giessler
Freshwater
Marea Britanie, 2007, 15 min
Regia: Nigel Taylor
Hey ho, comrades/ Hej, tovarisi
Slovenia, 2007, 19 min
Regia: Gregor Bozic
Inspiration/ (Plictis) si Inspiratie
Republica , 2007, 11 min
Regia: Igor Cobileanski
Just Call Me Tobi B. / Nenn mich einfach Tobi B.
Germania, 2008, 15 min
Regia: Felix Stienz
Late/ Tarziu
Romania, 2007, 23 min
Regia: Paul Negoescu
Medium Rare
Marea Britanie, 2007, 13 min
Regia: Stefan Stuckert
Miraslava
Canada, 2007, 7 min
Regia: Roberto Santaguida
Mompelaar
Belgia, 2007, 22 min
Regia: Marc Roels & Wim Reygaert
Novio
Anglia, 2007, 10 min
Regia: Leanne Welham & Ignacio Tatay
On the Upside
Marea Britanie/ , 2008, 7 min
Regia: Peter Bunzl
Playground
Australia, 2006, 21 min
Regia: Eve Spence
Sandpit #186/ Balastiera #186
Romania, 2007, 20 min
Regia: Adina Pintilie & George Chiper
Save the World
Spania - Marea Britanie, 2007, 11 min
Regia: David Casals-Roma
Sexy Thing
Australia, 2006, 14 min
Regia: Denie Pentecost
Synopsis Docu-drama/ Sinopsis docu-drama
Romania, 2007, 24 min
Regia: Vlad Trandafir
Daca vrei sa afli mai multe si sa fii la curent cu ce au mai facut vedetele din lumea filmului, aboneaza-te la Newsletterul Cinema.acasa.ro